Medetsiz Zirve

Bolkar Dağlarının 3524 metrelik zirvesi Medetsiz. Orada yaşayan yaylacılara göre Bolkarlar adını “Bulgar” dağlarından almakta, hoş kışın üzerine çok fazla -bol- -kar- düşse de…

Adana-Pozantı karayolundan Gülek köyü sonrası Makimsan şantiyesinden soldaki toprak yola girerek 14 kilometre sonra Karboğazı Yaylasına varıyor ve kampınızı atıyorsunuz. Kışın buraya ulaşmak kar yüzünden oldukça zor, o yüzden kış çıkışları için epey bir yol yürümek gerekiyor.

Kampın kuzey yönünde karşınıza dikilen dağ silsilesini batı yönünden aşarak Üçtepe mevkii sonrasında Medetsiz külahı karşınıza çıkıveriyor. Dik olmakla birlikte teknik tırmanışı olmayan çarşak bir zemin ile zirveye yaklaşık 6 saat sonra varıyorsunuz.

Aşağıdaki resimler Keşan Doğa Çevre ve Kültür Derneği DOÇEK’in 29 Temmuz 1999 tarihinde yapmış olduğu faaliyetten alınmıştır. Faaliyete DOÇEK Ekibi olarak Hakan Eşme, Mesut Emin Gölemen, Ümit Yaşar Baydar, Ünal Kalyoncu, Cengizhan Aktan, Erdem Bayrakeri; Mersin’den Cihan Akdemirbey ve Berkeley Üniversitesi CHAOS dağcılık kulübünden Pınar Özger katılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir