Arazide Bisiklet Sürüş İncelikleri

10451684_879383148758238_5428094246734157793_n

Arazide Bisiklet Sürüş İncelikleri :

Arazi sürüşü, bilinen asfalt ve stabilize yolların sürüş tekniğinden farklıdır. Öncelikle hesap edilmesi gereken bisikletler arasında emniyet mesafesinin göz takibine uygun olmasıdır. Arazi sürüşü sürekli manevraları gerektirir. Yakın mesafe yan yana ikili sürüşler çok tehlikelidir. Çünkü zemin gereği sürekli manevralar yapılır.

Arazi sürüşleri dikkat ve konsantrasyonu had safhada zorlayan sürüşlerdir. Sürekli zemin takibi, çevre ve görsellik ile zenginleşen dikkat bir süre sonra dağılmaya ve zihin yorgunluğuna yol açar.

Arazide lastik patlakları sık karşılaşılan bir durumdur, bunun için sürüş anlamında yapılması gereken, yol kenarlarına, otluk, dikenlik bölgelere girmekten kaçınmak ve yoldaki çukurlar yerine daha dik noktalardan geçmek önleyici tedbir olarak tavsiye edilir. “Deve Dikeni/Çoban Çökerten” dediğimiz dikenler, rüzgarla, taşınmayla, çukurlarda nisbi olarak daha fazla bulunur.

Arazide kask kullanmak zorunlu olduğu gibi, sürekli toz ve uçuşan haşerat ile mücadele için gözlük kullanmak da kesinlikle gerekir. Eldiven de yine aynı şekilde, oluşan titreşim için kullanılması zorunlu bir aksesuardır.

Araziye çıkarken parfüm kullanmak risklidir, sizi hareket eden bir çiçek demeti sanacak arılar, sinekler, böcekler ile karşılaşabilirsiniz.

Bisikletinizin sallanan parçalarını çok iyi kontrol etmelisiniz, basit bağlantılar, sıkı olmayan vidalar, sağlam kapanmayan cep ya da düğmeler, zemin nedeniyle oluşan titreşimden dolayı size sıkıntılar yaratabilir. Arazi sürüşü titreşimi bol bir sürüştür.

İniş gerektiren yerlerde bisiklet üzerindeki ağırlık noktasını dengelemek için vücut arkaya doğru atılır, sele arkasının çanta ile dolu olduğu bir yükleme modeli inişlerde sıkıntı yaratabilir. Dik inişlerde selenin altına inildiği çok olmuştur.

Arazi sürüşlerinde fren çok kullanılan bir donanımdır. Gidon tutuşumuzda parmaklarımızı en kısa sürede fren sıkacak şekilde tutmakta fayda vardır.

Lastik patlakları ile sık karşılaşıldığından dolayı, bisikletçiler patlayan lastiklerini onaracak donanım ve pratiğe sahip olmalıdırlar.

Fotoğraf çeken ya da durum gereği telefonla konuşan bisikletçiler manevraya daha açık durumdadırlar, onların yanlarından geçerken dikkati elden bırakmamak gerekir.

Güneş kremi ya da koruyucu merhem sürülmesi tavsiye edilmekle birlikte, bunların bir süre sonra toz ile karışması neticesinde cildi tahriş ettiği göz ardı edilmemelidir.

Polen mevsimlerinde, cildi hassas olanların uzun tayt giymelerinde fayda vardır, dalların, ağaçların, tozun toprağın arasında bir nebze de olsa cildi korur.

Traktör izlerinin birinden diğerine geçerken aradaki otluk bölüm, dikenlerin bulunduğu yerlerden biridir, bu geçişleri, otsuz, dikensiz temiz yerlerden yapmakta fayda vardır.

Orman içlerinden geçerken, yere düşmüş dallara dikkat etmek ve mümkünse üzerinden geçmemek gerekir. Dallar ön tekerlerin kaldırması ile arka teker jantlarına girip kazaya sebebiyet verebilir.

Arazide lojistik destekler eksik olabileceğinden su ve diğer atıştırmalık malzemeleri idareli kullanmak gerekir.

Arazide bisiklet sürenler, her durumda birbirlerine yardım etmeyi bir prensip olarak daha sıkı bir şekilde kabul ederler, çünkü arazi koşulları insanların mahrumiyet durumlarını daha fazla hissetmelerini sağlar. O yüzden, dağda “bir selam ya da bir sıcak merhaba”ya paha biçilemez.

Selamınız, sabahınız ve coşkunuz eksik olmasın…

Yazı: Hakan EŞME

Arazide Bisiklet Sürüş İncelikleri” üzerine 2 yorum

  1. Bu dağ bisikletçiliğine sizinle başladım, ne öğrendiysem sizden öğrendim. 🚴‍♂️ emeklerinize sağlık 🚴‍♂️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir