Aladağlar

Ülkemizin gerçek bir dağcılık mekanı olan Aladağları anlatmadan geçmek dağcılık ile ucundan kenarında ilgisi olan bu sayfaya yakışmaz doğrusu…

Dağcılığa bulaşmış kim olursa olsun, soluğu burada almıştır…

Biz de çeşitli defalar dağcıların ülkemizdeki Kabesi sayılan Aladağlar’a misafirliğe gitmiş ve onun doyumsuz lezzetini yaşamışızdır.

Aşağıdaki fotoğraflar 1997-98 kış döneminde yapılan bu ziyaretlerin iki tanesine aittir. Bu ziyaretlerin 1997 Aralık ayında yapılanında Emler zirvesine çıkılmış; 1998 Ocak ayında yapılan bir diğerinde ise HÜDDOSK’un İleri Kış Eğitim Kampında İleri Kış Eğitimi alınmıştır.

Emler faaliyeti DOÇEK ‘in olağan faaliyeti olup Hakan EŞME, M.Emin GÖLEMEN, Ümit BAYDAR ve Yılmaz TOPÇU tarafından gerçekleştirilmiştir.

 


Aralık son haftasına sığdırılan Emler faaliyetinde Keşan’dan önce İstanbul’a hareket eden ekip, daha sonra İstanbul’dan Niğde otogarına gitmiş ve buradan da Çamardı minibüslerine binerek Çukurbağ köyü sapağında inmiştir.

Çukurbağ köyünden bir traktörle Sokullupınar kamp yerine ulaşan ekip ertesi sabah gün doğumuyla birlikte Emli vadisinden Çelikbuyduran yolu ile zirve yapmışlar ve aynı gün geri dönmüşlerdir. Zirveye ulaşma ve kamp yerine geri dönüş toplam 14 saat sürmüştür.


Keşan DOÇEK Dağcılık ve Doğa Sporları Ekibi bir ay sonra HÜDDOSK’un (Hacettepe Üniversitesi Dağcılık ve Doğa Sporları KUlübü) kendi bünyesinde düzenlediği İleri Kış Eğitim kampına misafir/kardeş kurum olarak katılmış ve ülkemizin saygın dağcılık kurumlarından olan HÜDDOSK ile Selahattin Günen liderliğinde Sarımemetler bölgesinde 1 haftalık bir kamp ve eğitim çalışması yapmıştır. Hacettepe Üniversitesi Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübünün Keşan DOÇEK üyelerini kardeş bir kulüp olarak kendi içlerine kabul etmeleri ayrıca teşekkür edilmeden geçilmeyecek ince bir nezakettir.

 

Bu ilk çıkışlardan sonra yolumuz bir çok kez Aladağlar ile kesişmiş ve yüreğimiz çok defa oralarda kalmıştır.

Özelde Aladağlar, genelde ise doğa, dağlar ve yaşam yolu hakkındaki en ayrıntılı sayfa olarak
Cengiz Kayacılar hocamın Su-Meru sayfasını tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir